По-ефективно пречистване предлагат утаителите – устройства в септични ями, които предлагат вторично пречистване на отпадъчни води. Течейки през преливните тръби, течността преминава през няколко степени на пречистване, а на изхода трябва да се справите с мътна вода, пречистена с 65-70%.
Все още не е възможно да се използва дори за технически цели, така че е необходимо допълнително пречистване и това се извършва в утаителни резервоари с помощта на:
- филтърни кладенци, монтирани върху песъчливи почви и пластични пясъчни глинести и представляващи конструкция без дъно, изработена от стоманобетонни елементи, камък и строителни материали (обикновено тухла);
- филтрационни полета – набор от дренажни тръби, поставени върху специална филтърна платформа, напълнена със смес от чакъл и пясък;
- инфилтратори, които изпълняват същите функции, но се отличават с компактни размери и по-голяма ефективност, тъй като по време на процеса на почистване се случва разграждането и окисляването на органичните вещества.
Доста често почвата се използва за последваща обработка в утаителни резервоари, но ефективността на тяхната работа може да се оцени само върху песъчливи почви, тъй като глината не позволява течността да преминава през нея и съответно нейната последваща обработка не се извършва.
По този начин основният елемент на последващото третиране, с изключение на случаите с използване на инфилтратори, е почвата или почвен многослоен филтър, поради което се извършва допълнително почистване. Пречистената вода влиза в резервоара, централната система, и се насочва към дренаж или резервоар.
Аеробни септични ями с биологично пречистване
Последната стъпка в еволюцията на развитието на септични ями за селска къща може да се счита за многокамерни устройства, чиято работна схема се основава на използването на почистващите свойства на микроорганизмите. За бързо и ефективно разграждане на утаени течни и твърди частици се използват бактерии, чието съществуване е невъзможно без достъп до кислород.
Благодарение на многостепенното пречистване отпадъчните води се разделят на утайка, вода и въглероден диоксид и се пречистват с 95-98%. Това означава, че водата може да се използва повторно, но за чисто технически цели.
Сред специалистите устройствата от този тип се наричат септични ями без помпени или дълбоко пречиствателни станции, чиято основна характеристика е кратък цикъл на храносмилане, висока скорост на почистване и максимална ефективност. Освен високата си цена в сравнение с конкурентите, този вид отоплителни уреди имат един недостатък – енергийна зависимост, тъй като не могат да работят без принудителна вентилация.
Няма смисъл да се оборудват такива системи в райони, където има чести прекъсвания на тока, въпреки че напоследък все повече говорим за уникални устройства – електрически генератори, които могат да компенсират този дефицит.