Каква е целта на счетоводството? Възможността за изчисляване на данъци и такси и плащането им в пълен размер е само върхът на айсберга в счетоводството. Счетоводителят или лице, изпълняващо неговите функции, е длъжно:
Каква е целта на счетоводството?
-проследяване и записване на информация за дейността на организацията – документално, чрез методи, установени от закона и вътрешни документи;
-контролира работата, предотвратява нарушаването на законите и разпоредбите при извършване на стопанска дейност и самото счетоводство;
-идентифициране на резерви, изчисляване на резултатите от планираните транзакции и операции;
-определя текущото финансово състояние;
-разработване на действия, които ще предотвратят загуби.
Резултатът от работата на счетоводителя е не само отчет, който може да бъде изпратен до данъчната служба, но и пълна база данни за финансовото състояние на компанията, нейното развитие и перспективи. Правилното счетоводство ще ви позволи да вземете определени решения въз основа на техните финансови резултати.
Организация на счетоводството
Съгласно закона юридическите лица са длъжни да организират счетоводство. Физическите лица – еднолични търговци са освободени от това. Трябва само да отчитат разходите и приходите, както и да изчисляват данъци и вноски.
Целта на счетоводството и финансовото отчитане е да предостави на заинтересованите страни пълна и надеждна информация за финансовото състояние, резултатите от дейността и промените във финансовото състояние на индивидуалните предприемачи и организации.
По Закона за счетоводството и финансовата отчетност-
1. Принципите на счетоводството и финансовата отчетност са текущо начисляване и непрекъснатост.
2. Основните качествени характеристики на финансовите отчети в счетоводството са разбираемост, уместност, надеждност и съпоставимост.
Основните задачи на счетоводителя:
Счетоводно отчитане на приходите и разходите. Това включва счетоводно отчитане на парични постъпления и плащания, данъчни плащания, разходи за производство на стоки и услуги и отчитане на печалби и загуби.
Анализ на финансови отчети. Счетоводителят трябва да може да анализира финансовите отчети на организацията, да идентифицира отклонения от планираните показатели и да предприеме мерки за тяхното отстраняване.
Изготвяне на справки. Счетоводителят е отговорен за изготвянето и подаването на данъчни декларации, отчети за финансовите резултати и други документи, необходими за подаване на държавни агенции.
Контрол на спазването на законодателството. Счетоводителят гарантира, че организацията отговаря на всички законови изисквания в областта на счетоводството, данъчното облагане и други области.
Оптимизация на бизнес процеси. Счетоводителят може да помогне на една организация да оптимизира своите бизнес процеси, за да намали разходите и да увеличи печалбите.