Аеробни септични ями. Както писахме по-рано, аеробните септични ями използват бактерии, които се нуждаят от кислород, за да разграждат отпадъчните продукти. Като правило това са конструкции, състоящи се от няколко камери, където въздухът се изпомпва с помощта на електрическа помпа. Там отпадъчните води преминават през няколко нива на пречистване, а водата излиза филтрирана с 90-95%. Сред предимствата са технологичността и високото качество на почистване, сред недостатъците са постоянно натрупващите се утайки и разходите за електроенергия.
Аеробни септични ями. Какво е това?
Принципът на работа на анаеробните септични ями е противоположен на предишния сорт. Те използват организми, които не се нуждаят от кислород, за да пречистват отпадъчните води. По правило анаеробният септичен резервоар се състои от три безвъздушни отделения. В първия се извършва груба филтрация на отпадъците, най-плътната утайка остава тук и постепенно се обработва от бактерии. Анаеробните микроорганизми също присъстват във втората част на резервоара, но там често се инсталират допълнителни стъпки за пречистване. В третата камера отпадъчните води вече са предварително пречистени, утаени са и очакват изпускане или по-нататъшна рециркулация. С помощта на анаеробни микроби водата може да бъде пречистена с около 75%.
Анаеробните енергонезависими септични ями често се сравняват с аеробни станции, но принципът на тяхната работа е коренно различен. В последните дренажите се аерират чрез изпомпване на въздух през тях, но поради това се образува тиня. И това изисква електричество. Тинята, между другото, е органичен тор!
В енергонезависимите анаеробни септични ями не е необходимо обогатяване с кислород, което означава, че няма утайка, тъй като тя не се изисква от микроорганизмите, действащи вътре в тях. Факторът на пречистване обаче също е намален поради това.
По този начин станциите почистват водата с 90-95%, а анаеробните растения само със 75%, както беше споменато по-рано. В допълнение, след анаеробна септична яма е необходимо инсталиране на съоръжения за последващо третиране.
Ето защо сред предимствата на анаеробните септични ями може да се отбележи възможността за използване без електричество и лекотата на инсталиране. Сред недостатъците са чувствителността към нивото на подпочвените води, необходимостта от пясъчно посипване около инсталацията и наличието на достатъчно големи площи за организиране на допълнителна система за филтриране.
Изгребни септични ями
Този вид септични ями са най-простите и разбираеми контейнери за натрупване на отпадъчни води. Всъщност отпадъците просто се натрупват в него, чакайки да бъдат изпомпвани от канализацията. Това трябва да се прави редовно, а почвата играе ролята на единствен филтър в тях. Съответно, няма нужда да говорим за качеството на филтриране, а основното предимство е цената. Вярно е, че и двата индикатора могат да варират от модел до модел. Технически изгребната яма не е септична яма, защото не почиства нищо.